جمعه, 20 تیر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شنا ممنوع
سال 1399 جهش تولید
فرهنگ
پویش الف ـ ب ـ ایران
اطلاعیه ملاقات با مدیر عامل
سد سیازاخ
سد گاران
سد چراغ ویس

چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404 ، جامعه ایران را توسعه یافته و متکی بر اصول اخلاقی و کرامت و حقوق انسانی ، بهره مند از امنیت اجتماعی ، فرصتهای برابر توزیع مناسب درآمد بر شمرده و بر نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر و فساد و تبعیض تأکید دارد.

موضوع زنان و خانواده در اسناد بالادستی همچون سیاستهای کلی خانواده ، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ، ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه و برنامه های مقام عالی وزارت مورد تأکید و توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر ، بر اساس اهداف هزاره سوم سازمان ملل ، دستیابی به توسعه پایدار در جوامع انسانی و تضمین فراهم بودن غذا ، آب و انرژی ، موضوعی است که باید به منظور توسعه پایدار برای نسل های آینده مدنظر قرار گیرد.

نقش بانوان با توجه به دلایل زیر باید در برنامه های همبسته آب ، غذا و انرژی در کشور مورد توجه قرار گیرد:

  1. بانوان مدیران آب ، غذا و انرژی خانواده اند و میتوانند نقطه شروع اصلاع الگوی مصرف باشند و با طرح الگوی مناسب برای مصارف خانگی ، الگویی فراگیر را در جامعه مطرح کنند.
  2. برنامه های کلان آب ، غذا و انرژی ، بانوان ( به ویژه بانوان آسیب پذیر) را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.بنابراین برنامه ریزیهای حساس به جنسیت در حوزه آب ، انرژی و غذا باید مد نظر قرار گیرند.
  3. بانوان در جوامع روستایی در کشاورزی و آبیاری محصولات و تولیدات کشاورزی نقش بسزایی دارند و میتوانند بر الگهای مصرف ( به ویژه آب) تأثیرگذار باشند.
  4. ثابت شده است که نقش بانوان در فرهنگ سازی و آموزش به کودکان و نوجوانان بسیار مهم است.آموزش بانوان پرمنفعت ترین آموزش هاست.
  5. بانوان به طور ذاتی نسبت به مسائل زیست محیطی حساس ترند و نگرش های ویژه آنها به این موضوعات میتواند اثربخشی برنامه ها را افزایش دهد.

 

 

 

 بازدید:212
آخرین به روزرسانی: 1398/09/02