چهارشنبه, 2 مهر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
هفته دفاع مقدس
اطلاع رفع تصرف قشلاق
محرم
طرحهای گردشگری در سدهای استان
طرحهای تحقیقاتی
شنا ممنوع
سال 1399 جهش تولید
پویش الف ـ ب ـ ایران
اطلاعیه ملاقات با مدیر عامل
سد سیازاخ

چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404 ، جامعه ایران را توسعه یافته و متکی بر اصول اخلاقی و کرامت و حقوق انسانی ، بهره مند از امنیت اجتماعی ، فرصتهای برابر توزیع مناسب درآمد بر شمرده و بر نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر و فساد و تبعیض تأکید دارد.

موضوع زنان و خانواده در اسناد بالادستی همچون سیاستهای کلی خانواده ، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ، ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه و برنامه های مقام عالی وزارت مورد تأکید و توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر ، بر اساس اهداف هزاره سوم سازمان ملل ، دستیابی به توسعه پایدار در جوامع انسانی و تضمین فراهم بودن غذا ، آب و انرژی ، موضوعی است که باید به منظور توسعه پایدار برای نسل های آینده مدنظر قرار گیرد.

نقش بانوان با توجه به دلایل زیر باید در برنامه های همبسته آب ، غذا و انرژی در کشور مورد توجه قرار گیرد:

  1. بانوان مدیران آب ، غذا و انرژی خانواده اند و میتوانند نقطه شروع اصلاع الگوی مصرف باشند و با طرح الگوی مناسب برای مصارف خانگی ، الگویی فراگیر را در جامعه مطرح کنند.
  2. برنامه های کلان آب ، غذا و انرژی ، بانوان ( به ویژه بانوان آسیب پذیر) را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.بنابراین برنامه ریزیهای حساس به جنسیت در حوزه آب ، انرژی و غذا باید مد نظر قرار گیرند.
  3. بانوان در جوامع روستایی در کشاورزی و آبیاری محصولات و تولیدات کشاورزی نقش بسزایی دارند و میتوانند بر الگهای مصرف ( به ویژه آب) تأثیرگذار باشند.
  4. ثابت شده است که نقش بانوان در فرهنگ سازی و آموزش به کودکان و نوجوانان بسیار مهم است.آموزش بانوان پرمنفعت ترین آموزش هاست.
  5. بانوان به طور ذاتی نسبت به مسائل زیست محیطی حساس ترند و نگرش های ویژه آنها به این موضوعات میتواند اثربخشی برنامه ها را افزایش دهد.

 

 

 

 بازدید:271
آخرین به روزرسانی: 1399/06/20